SALON PERDELERİ

TÜL PERDE    SALON PERDELERİ

Salon perdeleri nasıl olmalıdır ?

Küçük, büyük, kare veya uzun salonlar için perde modelleri nasıl belirlenir ? Konumuzda salonlarla ilgili perde seçimi yapacağız. Öncelikle salonlarımız ailenin atmosferini değiştiren, hayatının hobilerini ve ritmini değerlendirebileceğiniz bir mekandır. Bu mekanda dekorasyon seçimi nasıl yapmalısınız. Koltuk takımı, duvar tabloları, orta sehpa, halı veya perde seçiminde nelere dikkat etmelisiniz. Konumuz içerisinde perde üzerinde bilgiler paylaşacağız. Salondaki perdeleri seçmek önemlidir. İç mekanın görselliği artabileceğini gibi mekana bambaşka bir hava katar. İşte sizlere sunduğumuz birbirinden güzel 3 harika salon perde seçimi önerisi ve tavsiyeleri…

Salon perdesi seçimi nasıl olmalıdır ?

Salonların perde seçimini dikkate almanız gerekiyor. Kuşkusuz her bayan, hayatının önemli bir bölümünün geçtiği bir odada konfor ve rahatlık ister. Seçim yaparken bir çok kriteri göz önüne almanız gerekiyor. Örneğin perde modelin takılmadan çok geneliyle ilgilenmeniz gerekiyor. Modeli, fiyatı, kalitesi, markası, özellikleri veya farklı seçenekler her zaman masa olması gerekiyor. Özellikle son yıllarda çok katlı doğal kumaşlardan yapılmış fantezi perdeler dikkat çekiyor. Bütün bir yıl boyunca ilave bakıma ihtiyaç duymalarına rağmen şık ve olağandışı görünüyor.
Salon perde seçiminde bazı kurallara uymanız gerekiyor. Perdeleri niçin kullanılırız ? Sadece ışığı kapatmak veya eşyalarla uyum içinde olmak için mi ? Ne dersiniz ? Aslına bakarsanız, kişiden kişiye tüm ihtiyaçlar değişse de ortak gerekçe aynıdır. Güneşten oda korumak ve mekana hoş katmasını sağlamaktır. Bir perde diye direk alıp geçmeyin. Her zaman modeli ve kalitesini ön planda tutun.
Örneğin kadife gibi yoğun malzemenin uygun perdeler ışığı geçirmeyebilir. İhtiyacınız hangi yönde ise o sebeple seçiminizi yapın. Yani bol güneş almayan eviniz için kadife tipi yoğun katmanı olan perde seçimi yapmayın.

Salonunuzun ihtiyaçlara göre seçimlerinizi belirleyin
Bildiğiniz üzere her evin mimarı farklıdır. Kimi aileler büyük salonlarda yaşarken, kimileri ise ideal büyükte salonları yaşamlarını sürdürmektedir. Perde seçiminde mekanların büyüklüğünde önemlidir. Örneğin uzun bir salon için renk seçimini, mekana giren ışığa veya eşyalara göre yaparken, dar ve küçük salonlarda tamamen farklı bir yol izleyebilirsiniz.

Küçük salonlar için harika perde modellerini burada ki yazımızdan göz atabilirsiniz. Ayrıca son yıllarda mağazalarda rafları süsleyen çiçek veya soyut görünümlü ya da geometrik desenli perdeler mekanlara farklı bir hava kattığını söylemeden geçemeyeceğiz.

Mekana giren ışığa göre perde seçin

Odaların aydınlık durumu göre perde modeli seçebilirsiniz. Her zaman ferah ve aydınlık bir oda için farklı desenler seçileceği ya da daha az ışık alan mekanlarda koyu renklerin seçilmemesi tavsiye edilir. Perde iç ortamın ritmini ayarlar ve pastel renklerle dekore eder. Canlı renklerle evin her köşesinde ayrı bir sıcaklık ortamı oluşturur.

Perdelerin açık renklerde seçilmesi tamamen odanın ışık derecesine bağlıdır. Açık renkli perde seçimin başlıca avantajları bakacak olursak; Mekanları daha ferah gösterir ve olduğundan daha fazla ışığın ortamda olmasını sağlar. Ayrıca eşyalarla bütünleşir. Koyu renkli perde seçiminin olumsuz tarafları ise; az ışık alan evlerde haddinden fazla ışığı keser. Bu da mekanı boğabilir. Sık sık temizliğin yapılmasına sebep olabilir.

Salon Perdeleri-1

Salon Perdeleri-2

Salon Perdeleri-3

SALON PERDELERİ-4

SALON PERDELERİ-5

SALON PERDELERİ-6

SALON PERDELERİ-7

SALON PERDELERİ-8

SALON PERDELERİ-9